Stowarzyszenie Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A posteriori” zrealizowało projekt „Bohaterowie na trudne czasy”, którego celem jest przywrócić i utrwalić w pamięci mieszkańców Nowego Sącza bohaterów walk o niepodległość i suwerenność RP.

W ramach projektu został wydany komiks pt „Bohaterowie na trudne czasy”, którego bohaterowie – trzej sądeczanie żyjący w pierwszej połowie XX wieku ­ są, dzięki swoim wyjątkowym czynom, wzorem postaw obywatelskich. Pierwszy z nich to Roman Sichrawa, prezydent Nowego Sącza podczas okupacji hitlerowskiej, który zasłynął tym, że dziesięć razy wpisał własne nazwisko na żądanej przez Niemców liście zakładników przeznaczonych do rozstrzelania w odwecie za akcję partyzancką. Drugim jest Roman Stramka – legendarny kurier Armii Krajowej, któremu kilka razy udało się uciec z więzień gestapowskich, znany sądecki sportowiec, w latach powojennych mistrz Polski w narciarstwie biegowym, piłkarz i społecznik. Trzecia postać to artysta malarz Bolesław Barbacki  rozstrzelany przez Niemców za to, że odmówił szefowi gestapo w Nowym Sączu namalowania portretu.

komiksy na okladke

Komiks został narysowany przez młodych artystów: Katarzynę Szarek i Pawła Chmielewskiego, Aleksandrę Skowronek oraz Mariusz Jandurę. Autorem scenariusza jest Edyta Zając.

Oprócz komiksu wydane zostały trzy pocztówki.

Podczas konferencji 09.12.2013 roku o godzinie 18.00 w Małej Galerii w Nowym Sączu historycy oraz członkowie rodzin i przyjaciele przybliżyli sylwetki bohaterów komiksu.

 

Konferencja – galeria zdjęć

ulotka [pdf]

ulotka [pdf]

Zarówno komiks, jak i pocztówki będą dystrybuowane nieodpłatnie.

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Logo Województwa Małopolskiego